Добре дошли в Църквата!
"Св. вмчк Димитрий Солунски"
гр. Айтос
Добре дошли в църквата "Св. вмчк Димитрий Солунски" в град Айтос! Разположена в сърцето на града, на света обиталище носи великото име на светеца, който е покровител на мнозина и наша вяра. Църквата също така е дом на свещена реликва - частица от светите мощи на св. вмчк Димитрий Солунски.
Храмът на св. вмчк Димитрий Солунскиdiam
Изпълнете душата си с мир и вдъхновение в светия храм на св. вмчк Димитрий Солунски в град Айтос.
Свещеното Писание
открийте духовна мъдрост и утеха в СВЕЩЕНОТО ПИСАНИЕ - пътеводител за душата на вярващите.
Хлябът и виното
В центъра на православните християнски ценности и православното богослужение стоят Хлябът и Виното, претворени в Тяло и Кръв Христови
Кръстът на спасението
Кръстът е пазител на цялата вселена, кръстът е красота на Църквата, кръстът е сила на царете, кръстът е твърдиня на верните, кръстът е на ангелите слава, а за демоните - язва
История
Историята на това свето място се проточва сквоз времето. От построяването на първия храм, разрушен през 1823 г., до изграждането на сегашния храм през 1844 г., историята на тази света земя е преплетена с вяра и посвещение. През тежките времена на Освободителната война, храмът бива опожарен, но благодарение на вярата и усилията на общността, през 1883 г. той е възстановен.
Изкуството
Изкуството и ръката на майсторите, които са творили във вътрешността на храма, са вечни свидетели на вярата и красотата. Майстор Генчо от Жеравна е построил самия храм, докато майстор Иван, представител на Дебърската школа, е оформил вътрешната му украса. Делото на Деню Денчев, въздигането на камбанарията в двора на храма, е още едно изкушение за сетивата, а камбаните, изработени в Русия през 1914 г., до днес прозвучават като мелодия на вярата.
Реновация
През 2007 г., с подкрепата на местната общност, миряните и благотворителните приноси на фирми, храмът претърпява голяма реновация. Фасадата и вътрешността му се преобразяват благодарение на талантливите ръце на изкуството. Храмът е изобразен от известни художници като Йордан Спасиев, Недялко Жеков и Светла Атанасова. Освен това, иконостасът е обновен от скулпторите Гълъбин Христов и Стефан Маринов.