26.05 † 4 Неделя след Пасха – на Разслабления. Св. ап. Карп. Св. мчк Георги Софийски, Най-нови.
27.05.2024Благодарствен адрес
03.06.202429.05.2024 * Преполовение. Св. прпмчца Теодосия (Тип. с. 465)
Христос Воскресе!
Тропар - “На преполовението на празника жадуващата моя душа напой с водите на благочестието, защото на всички, Спасителю, си рекъл: нека жадният да дойде при Мен и да пие! Живоносни Изворе на нашия живот, Христе Боже, слава на Тебе.“
И днес отслужихме Света Божествена Литургия в честа на Преполовение.
На клира славословяха иподякон Даниел Орлов и г-жа Ирена Вълчева.
Богослужението бе оглавено от иерей Ромил Георгиев.
02.06.2024 г. † 5 Неделя след Пасха – на Самарянката. Св. Никифор изповедник, патр. Константинополски. Прпмчк Еразъм Охридски
Христос Воскресе!
Евангелско четиво (Йоан 4:5-42)
Неделята, която възпоменаваме срещата на Христос със Самарянката верния народ на гр. Айтос се събра да отправи своите славословия и благодарение към Христа Иисуса, като се оглави утреня и св.Литургия.
На утреното последование възгласява г-жа Ирена Вълчева, а на св Литургия хор при храм св. Димитър с диригент г-жа Димка Парушева.
В олтара иподякон Веселин Казаков.
В тази неделя е важно да отбележим коя е тази Самарянка и да се запознаем с нейното житие:
Св. Фотина - Самарянката
Сред многото православни жени, които познава историята, е и света Фотина - самарянката. Животът й представлява поразителен пример за това как Божията благодат е способна да възроди и най-грешната душа, да я изведе от бедната на нечестието и възвиси до върха на духовната слава.
Евангелското четиво разказва за беседата на Христа със самарянката за живата вода или за благодатта на Дух Светий и за поколението Богу с дух и истина. Веднъж Иисус седял при Якововия кладенец. Там била и самарянката, наречена по-късно Фотина. Той започнал беседа с нея за живата вода, която очиства греховете, утолява жаждата на безсмъртната душа с Бога. Така Иисус просто и мъдро довел самарянката до съзнанието за нейните собствени грехове и нуждата да се покае и обнови живота си.
Обхваната от спасителната вяра в Избавителя, тя се покаяла за миналите си тежки грехове. Започнала да води добродетелен живот и се проникнала от такава пламенна любов към Господа, че както разказва Свещеното предание, не се побояла открито да изповядва Неговото име пред юдеите и езичниците и да изстрада много заради Него. Самарянката получила мъченически венец при гонението на християните от римския император Нерон.
Светата Църква е увековечила нейната памет, прославяйки я под гръцкото име Фотина, т.е. просветителка. Светото предание съобщава поучителни подробности за нейния живот като самоотвержена благовестница за Христа. Проповедта й се разнасяла в такива важни центрове на древната култура като Коринт и Рим. Когато Нерон я призовал на съд, тя така твърдо изповядвала вярата си в Храста, че довела императора до неописуема ярост. Той заповядал да подложат нея и цялото й семейство (четири сестри и двама сина) на най-жестоки мъчения и люта смърт. Самата Фотина след ужасни изтезания била хвърлена в кладенец.
Какъв знаменателен край! При кладенеца някога тя получила от Христа своето първо духовно озарение и и изпила първата чаша "жива вода", течаща във вечния живот. И пак кладенецът й послужил като врата, през която тя действително преминала във вечния живот!
- Текст взет от : https://www.pravoslavieto.com/calendar/nedelnik/samarjankata.htm