21 април: Светли Петък. Живоприемни източник. Св. свщмчци Януарий и Теодор в Пергия (Блажи се) 7:30 ч. - утринна молитва 9:00 ч. - света литургия, водосвет
22 април: Светла събота.Преп. Теодор Сикеот
23 април: ✝ 2 Неделя след Пасха - Томина. Св. мчца Александра. Св. мчк Лазар Български 7:30 ч. - утринна молитва 9:00 ч. - света литургия
*******
Всяка Неделя през годината службите в храма започват: 7:30 ч. - утринна молитва 9:00 ч. - света литургия, ако не е обявено нещо друго!
На Петдесетница (23. май 2010 г.) в храм "Св. Димитрий" - Айтос бе отслужена Св. литургия, а след нея и вечерня.
На Петдесетия ден от Господното възкресение Дух Свети слязъл над апостолите във вид на огнени езици и ги обдарил с благодатните дарове.
Празникът се нарича Петдесетница, защото това събитие е станало в деня на старозаветния празник Петдесетница, който отбелязвали петдесет дни след юдейската Пасха. Руската православна Църква го нарича Ден на светата Троица.
За апостолите денят бил двойно свят, защото е денят на Възкресението - неделния ден. Събрани в Сионската горница, където пребивавали в постоянна молитва след Възнесението на Христос, сред тях била и св. Богородица, и други вярващи - всичко сто и двадесет души.
В десет часа сутринта (третия час по еврейско време), настанал голям чул шум от небето. Като че ли вихрушка се спуснала над къщата, дето били събрани. И "явиха им се езици като огнени, които се разделяха, и седна по един на всеки от тях. И те всички се изпълниха със Светия Дух" [Деян. 2:2-3]. Това бил видим знак на благодатните дарове на Светия Дух.
Още щом божественият огън пламнал в душите на апостолите, изпълнени с даровете на Духа те започнали да прославят величието на Бога, като заговорили на разни, непознати за тях дотогава чуждоземни езици.
Тъй простите галилейски рибари били умъдрени, духовно просветени в разбиране на истините на вярата. Това им дало бодрост, сила и мъжество да идат по всички краища на света за проповед на Евангелието, с готовност да отдадат и живота си за вярата Христова.
Шумът от небето привлякъл към къщата множество юдеи "и всички се чудеха и маеха"[Деян. 2:7]. По случай празника в Иерусалим на тоя ден са се били събрали хора от най-различни народности. И всеки чувал на своя си език думи, прославящи Бога.
Като не могли да си обяснят това необикновено чудо, мнозина от насъбралите се помислили, че апостолите са просто пияни от сладкото вино, въпреки ранния час.
Тогава свети апостол Петър произнесъл първата християнска проповед. Пояснил на множеството, че апостолите не са пияни, а изпълнени от Дух Свети, и ги приканил към покаяние. Думите му проникнали в сърцата на слушащите го юдеи. В този ден приели вярата в Христа, кръстили се и се присъединили към първата християнска общност около три хиляди души [Деян. 2:1-41]
На възнесение Господне о. Ромил отслужи Св. литургия в храм "Св. вмчк Димитрий" - Айтос.
Четиридесет дни след Великото си възкресение Господ Иисус се явявал многократно на учениците Си. Разяснявал им царството Божие, отварял ума им за да разбират Светото писание. Потвърждавал обещанието Си за идването на Утешителя Дух Свети - третото Лице на единия Бог. Всички се убедили, че Той е възкръснал наистина.
На четиридесетия ден от Възкресението им се явил за последен път. Апостолите по обикновеному били на молитва, в очакване Божието обещание да се изпълни. Както били събрани, Христос се явил сред тях, беседвал и ги извел от града на Елеонската планина (на около два километра от Иерусалим, до Витания, където бе възкресил Лазар).
Поразени и разтърсени издъно от Христовото възкресение, някои ученици, които още не разбирали, че царството Божие не е от този земен свят, си помислили, че Христос ги е извел, за да им обяви едно свое земно, израилско царство. Господ назидателно им обяснил, че хората не бива да се ръководят от своите лични, користни сметки и очаквания, а да следват Божия промисъл: "... не се пада вам да знаете времената или годините, които Отец Е положил в Своя власт". Господ отново им изяснил слизането на Светия Дух, което се извършва на Петдесетница и Неговото абсолютно значение като сила, която оживотворява Църквата Христова.
Като се изкачили на планината, Христос вдигнал ръце да ги благослови. Още докато ги благославял Се отделил от земята и, подет от облак, Се издигнал към небето при Своя небесен Отец. Не изчезнал веднага от погледа им, а се издигал постепенно, докато станал невидим за погледа им в пространствената отдалеченост нагоре във висините. Апостолите се поклонили на Възнасящия се Господ и не могли да откъснат поглед от чудната гледка.
В този момент пред тях застанали двама ангели в бяло облекло, които им казали "мъже галилейци, какво стоите и гледата към небето? Този Иисус, Който се възнесе от вас на небето, ще дойде по същия начин, както Го видяхте да отива на небето" . Така небесните вестители потвърдили думите на Христа за Второто велико Негово пришествие и следващия от това Всеобщ съд.
След Св. литургия богомолците можеха да си вземат новия брой на енорийския вестник.
Освещаване на камбаните на храм "Св. Атанасий" в с. Пирне
В Неделя на Самарянката (02.05.2010г.) когато Светата Православна Църква почита Св. цар Борис Покръстител и Св. Атанасий, патриарх Александрийски, архимандрит Партении, игумен на манастира "Св. Иоаким и Анна" - Люляково, и ставрофорен иконом Тодор попИванов от храм "Св. вмчк Димитрий" - Айтос отслужиха утринна служба в новопостроения храм "Св. Атанасий" в с. Пирне.
В края на службата архм. Партений произнесе Боговдъхновена проповед за Неделя на Самарянката и за "живата вода" на Православието.
След това бе извършен водосвет за здраве и благополучие на жителите на селото.
След като поръси за здраве присъстващите жители и гости на с. Пирне архм. Партений и ст. ик Тодор осветиха трите нови камбани на храма.
1. И като мина събота, на разсъмване, в първия ден на седмицата, дойде Мария Магдалина и другата Мария да видят гроба.
2. И ето, стана голям трус: защото Ангел Господен слезе от небето, пристъпи, отвали камъка от вратата гробни и седеше върху него ; 3. видът му беше като светкавица, а дрехата му - бяла като сняг;
4. и пазачите, уплашени от него, се разтрепериха и станаха като мъртви.
5. Ангелът се обърна към жените и им рече: не бойте се; зная, че търсите разпнатия Иисуса;
6. няма Го тук: Той възкръсна, както беше казал; дойдете, вижте мястото, дето е лежал Господ,
7. и идете скоро, та обадете на учениците Му, че Той възкръсна от мъртвите, и ето, преварва ви в Галилея; там ще Го видите. На, казах ви.
В храма точно в 24 ч. о. Ромил възвести "Христос воскресе!" След това литийното шествие с Пасхалния огънбиколи храма.
След влизане в храма бе отслужена Пасхалната утреня и Св. литургия.
След Литургията о. Ромил прочете Великденското и Пасхално послание на Негово Светейшество Максим, Патриарх Български и митрополит Софийски, и Св. синод на Българската Православна Църква.
След края на службата на богомолците бе раздаден великденския брой на енорийския вестник "Православни вести".
Велики петък е най-тъжният, най-тежкият ден за Божият Син. Той бива разпитван, вина Му вменили, а Пилат, подстрекаван от тълпата, която ревяла "Разпни Го", му издал тежка присъда - разпъване на кръст. В този ден Иисус претърпял безброй поругания, мъки, неимоверни страдания. Това е денят, в който разпънали на кръст невинния Агнец - "изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове", принесен в жертва за греховете на цялото човечество. Раздрало се небето и земята, слънцето скрило лика си, тъмнина надвиснала над Голгота.
На Велики петък Божият Син бил погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която властите оставили стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете е Неговото опело.
Сутринта на Разпети петък 2010 г. в храм "Св. вмчк Димитий" - гр. Айтос бяха отслужени Царски часове и бе изнесена плащеницата.
Вечерта бе отслужено Опелото Христово с изнасяне на Плащеницата.
Ред на богослуженията през Страстната седмица и Великденските празници - 2010 г.
31 март ВЕЛИКА СРЯДА Сутринта в 8 ч. часове и вечерня с Преждеосвещена св.Литургия. След обяд в 17 ч. Малко повечерие.
1 април ВЕЛИКИ ЧЕТВЪРТЪК Сутринта в 7 ч. утреня, Велик маслосвет, вечерня с Василиева св. Литургия. Вечерта от 18 ч. Последование на 12-те Евангелия.
2 април ВЕЛИКИ ПЕТЪК Сутринта в 8 ч. Царски часове и вечерня с изнасяне на св. Плащаница. Вечерта в 18 ч. Опело Христово.
3 април ВЕЛИКА СЪБОТА Сутринта в 8 ч .вечерня с Василиева света Литургия.
4 април ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО, ПАСХА През нощта в 23 ч.започват да бият камбаните и започва полунощницата. В 24 ч. се възвестява ХРИСТОС ВЪЗКРЕСЕ. Следва Пасхална утреня и Златоустова св. Литургия. В 17 ч.- ВТОРО ВЪЗКРЕСЕНИЕ.
5 април СВЕТЛИ ПОНЕДЕЛНИК Сутринта в 8 ч.пасхална утреня и Златоустова св. Литургия. След обяд от 17 часа пасхална вечерня.
9 април СВЕТЛИ ПЕТЪК - Живоприемен източник Сутринта в 8 часа пасхална утреня и Златоустова св. Литургия. (Блажи се) След обяд в 17 часа Пасхална вечерня.
10 април СВЕТЛА СЪБОТА Сутринта в 8 ч. пасхална утреня и Златоустова св. Литургия. След обяд в 17 ч. Велика вечерня.
11 април ТОМИНА НЕДЕЛЯ Сутринта в 8 ч. утреня и Златоустова св.Литургия