Поклонение до къщата на Света Богородицо в Ефес"А Иисус, като видя майка Си и стоящия там ученик, когото обичаше, казва на майка Си: жено, ето син ти! После казва на ученика: ето майка ти! И от оня час ученикът я прибра при себе си." - Иоан [19: 26-27]
Последните месеци от живота си Пресвета Богородица прекарва в Ефес. Там за нея се грижи Св. Евангелист Иоан. Малко преди смъртта си Пресветата Дева заминава за Иерусалим, където е е погребана след успението си и впоследствие възкръсва и се отправя на небесата при Божествения Си Син.
Желанието ни да посетим мястото, където се е намирала къщата на Пресветата Дева в Ефес и възможността да видим древни манастири на остров Самос определиха изборът ни да почиваме в Кушадасъ, Турция в края на лятото на 2008 година.
Така и не успяхме да посетим остров Самос, но поклонение до дома на Св. Богородица направихме още на третия ден от пребиваването ни в Турция.
Програмата предвиждаше първо да посетим разкопките на Ефес. Градът неколкократно е разрушаван от земетресения и построяван на различни места. Много от старините са останали дълбоко под земята, включително и останките от къщата на Пресвета Богородица.
В града, до чиито жители апостол Павел отправя няколко послания виждаме само три кръста, които говорят за християнското минало на града, все още неразкрито до край. Само 15% от града са разкопани, а за посещения са достъпни едва 10% от древните останки.
Християнски кръстове в Ефес
След като разгледаме Ефес се отправяме към къщата на Пресветата Дева. Екскурзоводът ни разказва за чудо случило се преди няколко години. Терористи запалили едновременно няколко горски пожара в Турция. Единият бил в Ефес. Правителството нямало сили да са справи със всичките наведнъж.
По чуден начин когато пожарът стигнал на няколко метра от святото място изгаснал сам. „Бог спря огъня!“ Казва екскурзоводът ни, като набляга на Божието име. Все още се виждат обгорелите дървета, непосредствено до възстановения християнски храм.
До първите десетилетия на ХХ век, когато по тези места все още живеели християни, всяка година те се събирали на това място на 15 август за да почетат успението на Пресвета Богородица. Този обичай, наследен от ефеските християни и спазван в продължение на векове, изчезва след насилственото преселение на местните християни в Гърция.
До пътя, който се вие нагоре по хълма, виждаме висока статуя но Св. Богородица, подарък от американския президент Бел Клинтън. Много държавници и духовни ръководители от цял свят са посещавали светото място и са носили подаръци.
Статуята на Пресвета Богородица, подарена от президента на САЩ
На мястото, където се е намирала къщата, е построен цял комплекс. В началото минаваме покрай основите на древната църква. В средата има вкопан в земята басейн за масови кръщения (баптисерий). В древността много хора са кръщавани едновременно в подобни басейни.
Баптисерият
Нареждаме се смирено на опашката пред храма, построен през 1951 годена върху стари основи и минаваме покрай малка статуя на Пренепорочната Дева, която на няколко пъти е крадена и връщана отново на мястото си.
Статуята на Св. Богородица
Цял ден опашката от поклонници не намалява
Храмът е малък. В него цари неподозирана тишина независимо, че туристите са събрани от цял свят – вярващи и невярващи, християни или мюсюлмани. Вземаме си свещи (само по две) и оставяме дарение – кой колкото може. Самите свещи са безплатни.
В храма има икони и скулптури на Св. Богородица. Моля се на Пресветата Дева, по нейните молитви Бог да дарува здраве на нас, на нашите роднини и приятели.
В Божия дом се уверяваме, че чудото с пожара не е единственото, което Бог е сторил на това свято място. Безкрайна е Неговата милост - във витрини и по стените на храма са поставени патерици, ортопедични обувки и други помощни средства, оставени от излекували се по чудо поклонници. Бог е чул молитвите на Пресвета Богороодица и им е изпратил изцеление според вярата им.
На излизане от храма за малко да изпуснем още едно от Божиите чудеса. В дясно виждаме неръкотворно изображение на Пресвета Богородица, появило се по чуден начин направо на каменната стена. Пред светия образ е поставено стъкло. Покланяме се на Света Богородица и на милостта на Бог, който ни е удостоил да видим това негово чудо..
Храмът на мястото, където е била къщата на Св. Богородица
В храма е забранено да се палят свещи. Тях палим след като излизаме навън на специално за целта място. Там има нова статуя на Св. Богородица, поставена в стъклена кутия. Потокът от туристи и поклонници не спира през цялото време.
Статуя на Пресветата Дева до мястото за палене на свещи
Слизаме по няколко каменни стъпала и в дясно виждаме три чешми, направени на мястото на естествени извори. Поклонниците си наливат вода от всяка една от тях. Според вярванията тази вода има чудотворно действие. Наливаме си и ние бутилка вода от свято място, която си отнасяме в България. Част от водата отиде при баща ми, който тъкмо бе опериран.
Чешмите, от които си наляхме вода от святото място
Малко след чешмите е „стената на желанията“. Там почти всеки завързва листче с написани на него три желания. Според поверията тези желания се сбъдват. Най-добре е желанията да са написани на салфетка – връзва се по-лесно.
Стената, на която върху листчета са написани молитвите, отправени към Пресвета Богородица за здраве и успех
На излизане се разминаваме с друга група българи, чийто екскурзовод разпалено обяснява историята на святото за всеки християнин място.
В магазинчето на изхода се продават всякакви сувенири с лика на Св. Богородица. Купуваме си две икони – за подарък родителите ни („Точно това ми трябваше“ - каза майка, когато и я подарих), една дървена молитвена броеница с кръстче за мен и малки кръстчета за съпругата ми, дъщеря ни, приятелката на сина и още няколко за подарък на близки хора.
По обратния път виждаме в далечината добре запазените останки от византийска крепост и от църквата в която е гроба на Св. Апостол и евангелист Иоан, които е починал в Ефес. В програмата не е включено посещение на този храм. Ако е рекъл Бог, друг път ще се поклоним на гроба на Св. Иоан, който се е грижил според заръката на Иисус Христос за Пресветата Дева. Останки от храма, в който се намира гроба на Св. евангелист Иоан
Създадено на: 27/11/2008 - 09:12
Обновено на: 14/06/2009 - 09:20
Категория : На поклонение
Страницата е посетена 9671 пъти
Версия за печат
Отпечатай
|