На поклонение в Украйна Автор: презвитера Димитринка Станоева
На 17.02.2008г. след Св.литургия група християни, водени от иконом Ромил и о. Козма, тръгнахме на поклонение до гр. Киев. Много се вълнувахме, защото някои от нас посещаваха града за първи път.
Пътувахме с микробус и почти през цялото време се молехме, защото знаехме, че по време на поклонение винаги има изкушения.
Вечерта на 18.02.2008г. пристигнахме в Киев. Около 17 часа бяхме пред Киево-Печорската лавра. Там се настанихме за нощуване.
 | Светла, о. Козма, о. Ромил и Данчо пред мозайка на Св. Богородица - копие на чудотворната икона "Призри на смирение" от Киевския Свето-Введенски манастир. (По чуден начин иконата се е изобразила на стъклото в кивота, където е стояла) |
 | Главната църква в Киево-Печорската лавра "Успение на св. Богородица" |
Киев е древен град. Негови основатели са трима братя Кив, Щек и Хорив. Имали са и сестра Лыбидь. Той се намира на двата бряга на река Днепър. На десния бряг има няколко невисоки хълма, на които добре се виждат множество куполи на църкви и манастири. Между два хълма се намира паметникът на св. Княз Владимир – покръстител на Русия. На това място е имало река, вливаща се в Днепър, и там са се кръщавали масово. Оттук тръгва св. Православие за Русия.
 | Камбанарията на главната църква в Киево-Печорската лавра |
Рано сутринта посетихме „далечните” и „близките” пещери в лаврата, където са се подвизавали и спасявали 118-те преподобни. Всички те са нетленни и почиват в самите пещери. Някои от тях приятно благоухаят. С нас беше и о.Сава – монах, който някога е служил в лаврата. Той ни разказа моменти от житието на всеки светец. Бяхме много впечатлени и чувствахме голямата Божия благодат.
Основатели на лаврата са св. Теодосий и св. Антоний. Първата църква е построена от дванадесет души гърци Божии угодници, на които се е явила св. Богородица и им заръчала да отидат в гр. Киев, където посочила по чуден начин мястото за построяване на храма „Успение Богородично”. Това е „трети удел” на Пресвета Богородица – място на особено нейно покровителство ( такива са още Иверия, Атон , а четвъртият е Дивеево).
Рано сутринта бяхме на св. Литургия в самите пещери. Там беше задушно и тъмно, защото нямаше електричество. Всички тихо се молеха. Присъствахме на отслужването на молебена при изворите на св. Теодосий. Там слагаха каменната шапка на св. Марк – гробокопател. Тази шапка тежи 12 кг. и изцерява болни. Църквата беше пълна с благочестиви богомолци.
Всички църкви бяха поддържани чисти и красиви. Навсякъде цареше ред. Поклонническата ни програма включваше и Йоновския мъжки манастир, намиращ се в Ботаническата градина. Той е бил възстановен през 90-те години. Всички ремонти тук са приключили и църквата е много красива. Манастирът е основан от преп. Йона – ученик на св. Серафим Саровски и светите му мощи почиват в храма. В богослуженията се използват песнопения, които са в стил, наподобяващ стила на песнопенията в нашите храмове. Беше ни приятно да чуем техните певци, които са учили пеене в Гърция.
 | Камбанарията в "Св. Троица" Йонински монастир, намиращ се в ботаничиската градина на гр. Киев |
 | Поклонниците пред храма на Йонинския монастир след вечернята |
 | Паметник на св. св. Кирил и Методий в Киево-Печорската лавра |
След Йоновския манастир посетихме манастира в Китаевската пустиня, който се намира в края на града. В храма се поклонихме на мощите на св. Теофил Христа ради юродивий. Много случки от живота му са използвали за сценария на филма „Остров”.
Вън от храма се поклонихме на стареца Доситей, който е бил всъщност жена, скрита под расо от роднините си в мъжки манастир и, подвизавайки се в близките тук пещери, достигнала духовни висоти и получила дар на прозорливост. Тя е благословила за монашески живот св. Серафим Саровски.
Пристигнахме на вечерно богослужение, след което заедно с братята направихме „Кръстен ход” и после ни поканиха на трапеза.
На следващия ден посетихме Введенски женски манастир. Главната светиня на манастира е чудотворната икона на Божията майка „Призри на смирение”. Интересно е, че тя по чуден начин се е изобразила на стъклото в кивота, където е стояла.
В криптата са мощите на матушка игумения Димитрия. Поклонихме се и почувствахме Божията благодат и от тази угодница Божия.
 | Мозайка на преподобна майка Димитра (Егорова, 1810 - 1878) - основателка на Киевския Свето-Введенски монастир (1878). Мозайката е на една от външните стени на монастира. Преп. Димитра е българка от Силистра. |
В последния ден посетихме мъжкия манастир в Голосеева пустиня. Той е основан от преп. Алекси. Напълно разрушен по време на комунистическия режим, той е възстановен през 1994г. На мястото на старата неголяма постройка, където монасите са живеели и са се молели, отец Исакий е започнал възстановяването и ние се изправихме пред огромен, красив и благолепен храм, украсен с висока кула и камбанария. Храмът впечатлява и със своята красива ограда, със зеленчуковата си градина и рибарник. На това място се е подвизавала матушка Алипия Христа ради юродива и прозорлива още от дете. Тя е претърпяла гонения и заточения заради вярата си. Гробът й се намира в криптата на църквата. Там бе отслужена панихида, а после бяхме поканени на обяд. Разговаряхме с игумена о. Доситей и с настоятеля о. Иссакий.
Братски посрещнати с голяма любов и уважение, ние напуснахме манастира, окрилени и изпълнени с радост и Божия благодат.
 | Стенописи в барабана на купола от монастирския храм "Св. св. Мъченици Флор и Лавър", Киев |
 | Част от иконостаса в главния храм на монастир "Св. св. мъченици Флор и Лавър" |
 | Камбанария в монастира "Св. св. мъченици Флор и Лавър" |
На следващия ден си тръгнахме и си пожелахме отново да посетим този древен, красив и незабравим град.
Създадено на: 22/03/2008 - 18:47
Обновено на: 23/03/2008 - 13:19
Категория : На поклонение
Страницата е посетена 7393 пъти
Версия за печат
Отпечатай
|