Светла седмица част 2
13.05.202421.05 * Св. велики царе равноапостолни Константин и Елена
27.05.2024Христос Воскресе!
И тази Неделя църквата беше изпълнена със светлинки от душите и сърцата на вярващите християни от близо и далеч.
Отслужена бе утреня и св Литургия от Иерей Ромил Георгиев.
Утренята огласяваше г-жа Ирена Вълчева, а в светия олтар иподякон Веселин Казаков.
Светата Литургия сладко огласяваха хор при храм Св. Димитър с диригент г-жа Димка Парушева.
Свещ. Ромил в края на службата, разказа тълкуванието на днешното евангелско четиво и в края на нея спомена, че мъчно е човек “богаташ” да следва Христа и да загърби всичко, дори и загубата си на работа или доверието на своя брат.
“ Светоотеческо тълкувание за Неделя 3 след Пасха на Св. Мироносици
В самия ден на Възкресението апостолите чули от мироносиците, от Петър, от Лука и от Клеопа, че Господ е жив и им се явил, но те не повярвали. Заради това Той ги порицал, когато Им се явил по-късно, когато били събрани заедно. След като той им се показал по много начини и случаи, че Е жив не само, че те всичките повярвали, но и проповядвали навсякъде:„Техният звук се носи по цяла земя, и техните думи до краищата на вселената“ (Пс. 18:4) „и Господ им помагаше и подкрепяваше словото с личби, от каквито то се придружаваше„. (Мк. 16:20). Защото личбите били необходими докато словото не било проповядвано из целя свят. Ако е трябвало да има велики личби, които да доказват, че учението е вярно, то е имало и личби, не толкова велики, които доказвали вярата на онези, които получили Словото.
Какви личби имам предвид?
Свидетелството на техните дела. „Покажи ми“, казано е „своята вяра чрез деля“ и „Кой е верен? С неговия добър живот нека покаже делата си“ (Срв. Иак. 3:13).
Как можем да вярваме, че някои е наистина велик, небесен, дори разбиращ небесните неща, ако същият се придържа към мръсни дела и е вплетен в земните дела?
Безсмислено е за някого да казва, че има вяра в Бога, ако той няма делата, които вървят с вярата. Какво благо са донесли лапите на девиците, които нямали масло, а именно дела на любов и състрадание?
Какво добро е допринесло викането към Авраам на богатия в неутолимия огън за неговата липса на състрадание към Лазар? Каква полза за привидното приемане на поканата от онзи мъж, който пропуснал да си придобие дреха достойна за сватбата и брачния чертог на безсмъртието.
Той е бил поканен и порицан, защото очевидно вярвал, и седнал заедно със светите гости, но след това бил изгонен и унижен, защото бил облечен в развратни навици и дела и бил изхвърлен в пъкала, където има плач и скърцане със зъби.
Нека никой, който бъде повикан от Христос да няма този опит, не нека всички да проявяваме този начин на живот, който подхожда на вярата ни, за да можем да влезем в брачния чертог на нестихващата радост и да прекараме вечността със светиите при всички онези, които се радват. Амин!
Св. Григорий Палама”