Важно!
21 април:
Светли Петък. Живоприемни източник. Св. свщмчци Януарий и Теодор в Пергия (Блажи се)
7:30 ч. - утринна молитва
9:00 ч. - света литургия, водосвет

22 април:
Светла събота.Преп. Теодор Сикеот

23 април:
✝ 2 Неделя след Пасха - Томина. Св. мчца Александра. Св. мчк Лазар Български
7:30 ч. - утринна молитва
9:00 ч. - света литургия

*******

Всяка Неделя през годината службите в храма започват:
7:30 ч. - утринна молитва
9:00 ч. - света литургия,
ако не е обявено нещо друго!

За храма и енорията
Св. вмчк Димитър Солунски Духовно ръководство Айтоска енория Връзка с храма Документи На поклонение От Светия Синод
Православие
1. Молитви 2. Още 3. Постите 4. На прага на храма 5. Вяра и живот 6. Притчи
news.gifНовини


Отворено писмо - Александър Звезданов 22/03/2020 - 07:42

Отворено писмо от монаси, монахини и свещеници относно въведеното извънредно положение и епидемията с коронавирус

IX_Prichastie.jpegИгумените, игумениите, монасите и монахините на 12 български православни манастира публикуваха отворено писмо относно въведеното извънредно положение и епидемията с коронавирус.

"До всички православни християни – членове

на Българската Православна Църква,

до страдащия български народ

20 март 2020г.

Отворено писмо от игумени и игумении на манастири, монаси, монахини и свещеници относно въведеното извънредно положение и епидемията с коронавирус.

Скъпи в Господа братя и сестри,

Дълбоко страдаме заедно с целия ни народ и молим Нашия Господ Бог Иисус Христос да отклони надвисналото над страната ни и целия свят изпитание, да прекрати пандемията, и в света да се възцари мир и благоденствие.

В тези тежки времена всеки един от нас трябва да даде всичко от себе си, според своето звание и професия, за прекратяване на идващото зло.

Братя и сестри, целта на човешкия живот е да достигнем светостта, т.е. пълно единeние с Богочовека Иисус Христос и любов към ближния. Отклонихме се от целта, и всесъвършената Божия любов, желаеща да ни спаси, ни отрезвява, за да ни върне отново в своите обятия. Бог допуска да страдаме, за да осъзнаем очевидната истина, че телесната болест се предшества от духовно заболяване. Щом оставяме греха и безверието да царуват в нас, идва и неизбежният духовен резултат – болести, страдания, бедствия, нещастия. Единственият начин да оцелеем физически и духовно е да се обърнем отново към Създателя си, Когото изоставихме. Сега текат дните на Великия Пост. Нека в това време на покаяние, ние православните християни преосмислим отношенията си към Бога и ближния и се постараем чрез лекарствата на изповедта и светото причастие, на църковните тайнства, на съвместните молитви, придружени от дела на милосърдие и любов към ближния, да излекуваме душите си от епидемията на греха. Защото покаяние означава пълна ликвидация на греха. Тогава, по силата на духовните закони, ще победим и болестите. ..."
Прочетете цялото писмо на сайта на Българската Православна Църква - Българска Патриаршия ТУК

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СЛИВЕНСКА МИТРОПОЛИЯ - Александър Звезданов 20/03/2020 - 14:31

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СЛИВЕНСКА МИТРОПОЛИЯ

ioanikij11.jpgСливенска митрополия информира клира и православните християни от Сливенска епархия, че във връзка с наложените противоепидемични мерки и препоръките на Националния кризисен щаб, КАНЦЕЛАРИЯТА на Сливенска митрополия няма да работи от 23 март до 31 март 2020 година.

За спешни случаи, всеки работен ден, ще има дежурен служител от 10 часа до 12 часа.

По този повод Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий призовава :

- свещениците, монасите и монахините по време на ежедневните великопостни богослужения да отправят усърдни молитви към Всеподателя Бога, "Който наказва и милва, допуска болести за наше вразумление и лекува", за изцеление и безопасно преодоляване на това изпитание и усърдно да се молят за запазване здравето на медицинските работници, и особено за онези, които на първа линия се борят с коронавируса. Те имат нужда от нашата искрена молитва.

- православните християни да усилят своя духовен подвиг в пост, молитва, бдение, изповед и приемане на Тялото и Кръвта Христови(Свето Причастие).

- всички свещенослужители, монаси и монахини, църковнослужители и православните християни от Богодаруваната му епархия, да проявят необходимата християнска, църковна и гражданска отговорност и да изпълняват наложените от държавните институции мерки. и при наличието на най-малки симптоми на неразположение да останат в своите домове, прибягвайки до медицинска консултация и духовни съвети по телефона, защото личната отговорност на всеки християнин към себе си и към всички членове на Църквата е от съществено значение!

- онези православни християни, които са в невъзможност да посещават храмовете да се молят със специалните молитви,отпечатани в православния Молитвослов.

Нека с пост и усърдна молитва да измолим от Всеподателя Бога милост и спасение за православния български народ, за да можем с благодарност да посрещнем Празника на празниците Светлото Възкресение Христово.


20 март 2020 година
гр. Сливен


Сливенска Митрополия

✝ Втора Неделя на Великия пост -­ на Св. Григорий Палама - Александър Звезданов 17/03/2020 - 18:49

✝ Втора Неделя на Великия пост -­ на Св. Григорий Палама

2020_03_15_001.JPGВъв втората Неделя на Великия пост, в която Светата Православна Църква е отредила да се чества паметта­ на Св. Григорий Палама (15.03.2020 г., Св. мчк Агапий) Негово Високоблагогвейнство ставрофорен иконом Ромил отслужи света литургия.

На тази богослужба за първи път бяха изпълнени специалните молитви при зарази и епидемии от особено заразни и смъртоносни болести, препоръчани от Светия синод на Българската православна църква - Български Патриаршия във връзка с епидемиологичната обстановка в страната:

НА СВ. ПРОСКОМИДИЯ:

Господи, Иисусе Христе Боже наш, приими жертву сию во оставление грехов нас грешних и недостойних рабов Твоих, беззаконии нашими Твою благост прогневавших, и благоутробие Твое раздраживших, и не вниди в суд с раби Твоими, но отврати страшний гнев Твой, праведно на ни движимий, утоли губителное прещение, и устави грозний Твои меч, невидимобезгодно секущий нас, и пощади нищихи убогих рабов Твоих, и не затвори в смерти душ наших, в покаянии сокрушеним сердцем, и со слезами к Тебе милосердому благоуветливому, и благопременителному Богу нашему припадающих.

НА ВЕЛИКАТА ЕКТЕНИЯ:

О еже услишати от храма святаго Своего гласа нашего, и исцелити болезни смертния, одержащия нас, и потоки беззакония, смутившия нас, изсушити, Господу помолимся.

О еже вскоре изяти нас от сетей смертних, и от болезней адових избавити, Господу помолимся.

О еже милостивно продолжити рабом Своим покаяния время, и не безгодно яко неплодную смоковницу посещи, но благосердием окопати, и милосердия росою напоити, плодов покаяния и обращения нашего человеколюбно еще ожидая, Господу помолимся.

НА СУГУБАТА ЕКТЕНИЯ:

Согрешихом и беззаконствовахом и сего ради праведний Твой гнев постиже нас, Господи Боже наш, и сен смертная обиде нас и ко адовим вратом приближихомся: но к Тебе Богу нашему в болезни нашей умольно вопием: пощади, пощади люди Твоя, и не погуби до конца, смиренно молим Ти ся, услиши и помилуй.

Паче всех согрешихом Тебе и беззаконновахом, Владико, и аще покаяния не стяжахом, предложение наше вместо покаяния приими, и на милост преложися: смертноснаго недуга, и болезней лютих, яко всесилен свободи раби Твоя болезненно стенящия, молим Ти ся, скоро услиши и помилуй.


"След няколко дни Той пак влезе в Капернаум; и се разчу, че е в една къща.

Тозчас се събраха мнозина, тъй че и пред вратата не можеха да се поберат; и Той им проповядваше словото.

И дойдоха при Него с един разслабен, когото носеха четворица. и като не можеха да се приближат до Него поради навалицата, разкриха и пробиха покрива на къщата, дето се намираше Той, и спуснаха одъра, на който лежеше разслабеният.

Като видя вярата им, Иисус каза на разслабения: чедо, прощават ти се греховете.

Там седяха някои от книжниците и размишляваха в сърцата си: какво тъй богохулствува Тоя? Кой може да прощава грехове, освен един Бог?

Иисус, веднага като узна с духа Си, че размишляват тъй в себе си, рече им: що размишлявате това в сърцата си? Кое е по-лесно да кажа на разслабения: прощават ти се греховете ли, или да кажа: стани, вземи си одъра и ходи?

Но за да знаете, че Син Човеческий има власт на земята да прощава грехове (казва на разслабения): тебе казвам: стани, вземи си одъра и върви у дома си.

Той веднага стана и, като взе одъра си, излезе пред всички, тъй че всички се чудеха и славеха Бога, като казваха: никога такова нещо не сме виждали."
[Марк 2:1-12]


"Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски, е роден през 1296 година в Мала Aзия.

По време на турското нашествие семейството му избягало в Константинопол и било приютено от император Андроник II Палеолог (1282-1328). Бащата на светителя станал високопоставен сановник в двореца, но починал скоро и с възпитанието и образованието на осиротелия Григорий се заел сам имп. Андроник. Вместо да постъпи на служба в двореца, двадесетгодишният Григорий, заминал през 1316 г. за Света Гора и постъпил като послушник в манастира Ватопед, а след време приел монашески подстриг под ръководството на преподобния Никодим Ватопедски. Майка му и сестрите на св. Григорий приели също монашество.

След смъртта на духовника си св. Григорий се заселил в обителта Глосия. Там настоятелят го научил на молитвеното умно дело.

През 1326 г., за да се предпазят от нападенията на турците, братята се прибрали в Солун. Там св. Григорий бил ръкоположен в свещеннически сан.

През 1344 година патриарх Йоан XIV Калека, привърженик на учението на Варлаам (еретик, с когото св. Григорий водил усилена борба), отлъчил св. Григорий от Църквата и го заключил в тъмница. През 1347 г., след смъртта на Йоан XIV, св. Григорий бил освободен и възведен в сан архиепископ Солунски. Ръководил Църквата тринадесет години, до 1359 година.

През 1354 г. св. Григорий бил извикан в Константинопол за решаването на спора между Йоан V Палеолог и Йоан VI Кантакузин. Византийската галера, с която плавали, попаднала в ръцете на турците, светителят и свитата му били пленени и като роб продавани в различни градове в Азия.

Изпитвайки теготите на плена, св. Григорий продължавал да проповядва и да беседва с висши турски управници Чак след година светителят бил купен от сърби и благополучно се завърнал в Солун, където се и споминал в мир на 14 ноември 1359 година.

Мощите на св. Григорий почиват в Солун в прекрасна църква, посветена на него. Прославил се и като подвижник, и като богослов, и като йерарх и като чудотворец. Явявали му се Пресвета Богородица, св. Иоан Богослов, св. Димитрий, св. Антоний Велики, св. Иоан Златоуст и Божиите ангели.

Св. Григорий обосновал богословски исихазма (Hesychasm) – особена молитвена практика, "умна молитва; умно дело/делание", използвана най-вече от монасите. Той разработил учението за съобщаемостта на нетварните божествени енергии по примера най-вече на нетварната Таворска светлина. Чрез "умната молитва", в която участват в еднаква степен душата и тялото, човек може да види Бога, да го възприеме чрез Неговите енергии (Божествената светлина), т.е. да се обожи по благодат. Залог за такова молитвено съединяване с Бог е единството на Божествената и и човешката природа в Христа – Бог е непознаваем, но Неговото откровение в Христос е пълно откровение, което установява единството на Бог с човека. По учението на Палама (наричано също паламизъм), Божествените енергии се съобщават не само в мистическия опит, но и при Кръщението и при Евхаристията. След Константинополския събор от 27 май 1341 г. учението на св. Г. Палама се счита за официална църковна доктрина. Чества се на 14 ноември."


2020_03_15_002.JPG

2020_03_15_003.JPG

2020_03_15_004.JPG

2020_03_15_005.JPG

2020_03_15_006.JPG

2020_03_15_007.JPG

2020_03_15_008.JPG

2020_03_15_009.JPG

Окръжно писмо на Българския патриарх - Александър Звезданов 11/03/2020 - 21:44

Окръжно писмо на Българския патриарх относно появата на новия коронавирус и богослужебно-църковния живот

Patriarch_Neophit.JPGДо Високопреосвещените митрополити, членове на Св. Синод на БПЦ-БП

Ваши Високопреосвещенства,

Във връзка с епидемиологичната обстановка в страната и опасността от заразяване с коронавирус - COVID-19, за да се избегнат предпоставки за заразяване на вярващите и превантивното осигуряване на възможно най–безопасното състояние на храмовете,

П Р Е П О Р Ъ Ч В А М Е:

1. Всички храмове на територията на Вашата епархия да бъдат отворени и в тях да се извършват определените за светата Четиридесетница богослужения и молитвени последования;

2. Богослуженията да не прекъсват, както и всеки преминал надлежна подготовка желаещ да пристъпи към Свето Причастие с Тялото и Кръвта Христови, да не му бъдат отказвани под предлог от страх от заразяване с коронавирус. Светите Тайни не могат да бъдат преносители на зараза или каквато и да е болест, а са лекарство за телесно и душевно здраве;

3. Болни, които не могат да посетят храма, при желание за Свето Причастие да бъдат причастявани със сухо Свето Причастие, като се вземат съответните мерки от свещенослужителите за това;

4. Всеки посещаващ храма да се отнася с необходимото внимание и отговорност към здравето на околните;

5. Да се използват дезинфектанти и да се поддържа отлична хигиена.Подовете на храмовете да се почистват периодично със съответните препарати; иконите да се забърсват; килими, пътеки и други да се почистват редовно; столове, пейки и други места за сядане да се дезинфектират на няколко часа;

6. Да се поставят напоени с дезинфектант стелки на входовете на храмовете, които да се поддържат влажни през цялото работно време;

7. Болни да избягват посещение на обществени богослужения, като се отдадат на молитва и коленопреклонение в своя дом, за да не станат проводник за заразяване на други вярващи;

8. Свещениците да отправят усърдни молитви към Всеподателя Бога, „Който наказва и милва, допуска болести за наше вразумление и лекува“, за изцеление и безопасно преодоляване на това изпитание;

9. Цялото църковно изпълнение да усили своя духовен подвиг в покаяние, пост, молитва, бдение, изповед и съединяване с Тялото и Кръвта Христови.

Настоящото свеждаме до Вашето внимание за сведение и съобразяване.

Препоръчваме се на светите Ви молитви и оставаме на Ваши Високопреосвещенства в Христа брат,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СВ. СИНОД

† НЕОФИТ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ

Неделя Православна в Айтос - Александър Звезданов 10/03/2020 - 10:54

Неделя Православна в Айтос

2020_03_08_001.JPGПървата неделя на Великия пост е наречена "Тържество на Православието". Празникът е свързан със спомена за победата на Вселенската църква над иконоборската ерес. Това е станало на 19 февруари 843 година (тогава денят е съвпаднал с първата неделя на Великия пост).

По случай празника Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Ромил отслужи Василиева света литургия.

"На другия ден Иисус поиска да отиде в Галилея, и намира Филипа и му казва: върви след Мене. А Филип беше от Витсаида, от града Андреев и Петров.

Филип намира Натанаила и му казва: намерихме Иисуса, сина Йосифов, от Назарет, за Когото писа Мойсей в Закона, и говориха пророците. А Натанаил му рече: от Назарет може ли да излезе нещо добро? Филип му казва: дойди и виж.

Иисус видя Натанаила да отива към Него и казва: ето истински израилтянин, у когото няма лукавство. Натанаил Му казва: отде ме познаваш? Иисус отговори и му рече: преди Филип да те повика, когато ти беше под смоковницата, видях те. Натанаил Му отговори: Рави! Ти си Син Божий, Ти си Царят Израилев. Иисус му отговори и рече: ти вярваш, понеже ти казах: видях те под смоковницата; по-големи неща от това ще видиш.

И казва му: истина, истина ви говоря: отсега ще виждате небето отворено, и Ангелите Божии да възлизат и слизат над Сина Човечески."
[Иоан 1:43-51]


2020_03_08_002.JPG

2020_03_08_003.JPG

2020_03_08_004.JPG

2020_03_08_005.JPG

2020_03_08_006.JPG

2020_03_08_007.JPG

2020_03_08_008.JPG

2020_03_08_009.JPG

Тодорова събота 2020 г. - Александър Звезданов 10/03/2020 - 10:42

Тодорова събота 2020 г.

2020_03_07_001.JPGНа Тодорово събота (07.08.2020, Св. свщмчци Василий, Ефрем, Капитон и др., епископи Херсонски) Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Ромил отслужи Златоустова света литургия.

"Съботният ден от първата седмица на Великия пост е в памет на св. великомъченик Теодор Тирон.

Почитането на св. Теодор е засвидетелствано още в ранните векове на Църквата, а освен през Великия пост, светецът се почита и на 17 февруари.

Петдесет години след смъртта на св. Теодор гонителят на християните император Юлиан Отстъпник (332 - 363) продължавал да желае възвръщането на езичеството. Знаейки че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Император Юлиан наредил на градоначалника в Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и тъй да бъдат подиграни и обявени за езичници.

Градоначалникът сторил, каквото му било заповядано. Но за Божието око това не могло да бъде тайна. Бог, Който промишлява за своите раби и не желае да бъде смущавана тяхната вяра, направил да се открие нечестивият замисъл.

Църковното предание разказва, че св. Теодор Тирон се явил на Цариградския Архиепископ Евдоксий, известил му наредбата на Юлиан Отстъпник и му заръчал да съобщи това на верните - да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара. На запитването на Архиепископа: какво да ядат през тия дни, св. Теодор отговорил: да си приготвят коливо - варено жито, то да им бъде храната. Архиеп. Евдоксий запитал: кой е този, с когото говори, и св. Теодор му известил името си. Предупредени за наредбата, християните не взимали никакви храни от пазара. Юлиан разбрал, че лукавият замисъл е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена стока на пазара.

Оттогава за благодарност на Първата събота от Великия пост Църквата възпоменава паметта на св. великомъченик Теодор Тирон."


"И случи Му се да минава в събота през посевите, и учениците Му, като вървяха по пътя, късаха класове.

А фарисеите Му рекоха: виж, защо вършат в събота това, което не е позволено?

Той им рече: нима никога не сте чели, що стори Давид, когато имаше нужда и огладня сам и ония, които бяха с него? Как влезе в Божия дом при първосвещеник Авиатара и изяде хлябовете на предложението, що не биваше да яде никой, освен свещениците, па даде и на ония, които бяха с него? И думаше им: съботата е направена за човека, а не човек за съботата: тъй че Син Човеческий е господар и на съботата.

И влезе пак в синагогата; там имаше един човек с изсъхнала ръка. И Го следяха, дали не ще го изцери в събота, за да Го обвинят.

А Той казва на човека с изсъхналата ръка: изправи се насред.

Тям пък казва: в събота добро ли е позволено да прави човек, или зло? да спаси ли една душа, или да погуби? Но те мълчаха. И, като ги изгледа с гняв, нажален поради ожесточението на сърцата им, казва на човека: протегни си ръката. И протегна я, и ръката му стана здрава като другата."
[Марк 2:23-3:5]


2020_03_07_002.JPG

2020_03_07_003.JPG

2020_03_07_004.JPG

2020_03_07_005.JPG

2020_03_07_006.JPG

2020_03_07_007.JPG

2020_03_07_008.JPG

2020_03_07_009.JPG

2020_03_07_010.JPG

2020_03_07_011.JPG

2020_03_07_012.JPG

2020_03_07_013.JPG

Благодарствен молебен за Освобождението - Александър Звезданов 03/03/2020 - 18:31

Благодарствен молебен за Освобождението

2020_03_03_001.JPGНа 03 март 2020 г. (Св. мчци Евтропий, Клеоник и Василиск) Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Ромил отслужи Благодарствен молебен по случай Освобождението на България от османско робство.

На празника присъстваха депутатът от ДПС г-н Севим Али, председателят на Общинският съвет в Айтос г-н Красимир Енчев, кмета на общ. Айтос г-н Васил Едрев, много граждани и гости на града.

Тържествата по случай Освобождението започнаха с тържествено издигане на националното знаме, проведено от учениците от 6-ти Ученически гвардейски отряд на СУ "Христо Ботев" - Айтос, след което бе отслужен благодарствен молебен и кмета на община Айтос прочете приветствие към събралите се граждани.

За да е истински празника е нужно и всенародно веселие. То бе осигурено от народната певица Илка Александрова и нейния оркестър, а младите гвардейци поведоха хорото.

2020_03_03_002.JPG

2020_03_03_003.JPG

2020_03_03_004.JPG

2020_03_03_005.JPG

2020_03_03_006.JPG

2020_03_03_007.JPG

2020_03_03_008.JPG

2020_03_03_009.JPG

2020_03_03_010.JPG

2020_03_03_011.JPG

2020_03_03_012.JPG

2020_03_03_013.JPG

2020_03_03_014.JPG

2020_03_03_015.JPG

2020_03_03_016.JPG

2020_03_03_017.JPG

2020_03_03_018.JPG

2020_03_03_019.JPG

2020_03_03_020.JPG

2020_03_03_021.JPG

2020_03_03_022.JPG

2020_03_03_023.JPG

Неделя Сиропустна в Айтос - Александър Звезданов 03/03/2020 - 16:47

Неделя Сиропустна в Айтос

2020_03_01_001.JPGВ Неделя Сиропустна (01 март 2020 г.) Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Ромил отслужи света литургия.

"И така постъпвайте, понеже знаете времето, именно, че е настъпил часът да се събудим вече от сън. Защото сега е по-близо до нас спасението, нежели когато повярвахме. Нощта се превали, а денят се приближи: да отхвърлим, прочее, делата на мрака и да наденем оръжието на светлината. Като в ден, да се държим благоприличие, без да се предаваме нито на срамни гощавки и пиянство, нито на сладострастие и разпътство, нито на раздор и завист; но облечете се в Господа нашего Иисуса Христа, и грижите за плътта не превръщайте в пехоти.

Немощния във вярата приемайте без препирни за мнения. Един вярва, че може да яде всичко, а немощният яде зеленчук.

Който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел.

Кой си ти, който съдиш чуждия слуга? Пред своя Господар стои той, или пада. И ще бъде изправен, защото Бог е мощен да го изправи."
[Послание на св. ап. Павла до Римляни 13:11-14:4]


"Защото, ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви.

Също, кога постите, не бивайте намръщени като лицемерните; защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят. Истина ви казвам, те получават своята награда. А ти, кога постиш, помажи главата си и умий лицето си, та да се покажеш, че постиш не пред човеците, но пред твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.

Не си събирайте съкровища на земята, дето ги яде молец и ръжда, и дето крадци подкопават и крадат; но събирайте си съкровища на небето, дето ни молец, ни ръжда ги яде, и дето крадци не подкопават и не крадат; защото, дето е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви."
[Мат. 6:14-21]



2020_03_01_002.JPG

2020_03_01_003.JPG

2020_03_01_004.JPG

2020_03_01_005.JPG

2020_03_01_006.JPG

2020_03_01_007.JPG

2020_03_01_008.JPG

2020_03_01_009.JPG

2020_03_01_010.JPG

Света литургия на 25 февруари - Александър Звезданов 25/02/2020 - 20:12

Света литургия на 25 февруари

2020_02_25_001.JPGНа 25 февруари (Св. Тарасий, архиеп. Константинополски) Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Ромил отслужи света литургия в храм "Св. вмчк Димитрий Солунски" в Айтос за да благодари Богу и да отпразнува навършването на 50-годишна възраст.

"Защото такъв Първосвещеник ни и трябваше: свет, незлобив, непорочен, отделен от грешниците и станал по-висок от небесата, Който няма нужда всекидневно, както първосвещениците, да принася жертви първом за Своите грехове, та сетне за греховете на народа, защото Той извърши това веднъж завинаги, като се принесе Сам в жертва.

Защото законът поставя за първосвещеници човеци, които имат немощи; а клетвеното след закона слово постави Сина, Който е навеки съвършен.

А главно в туй, що говорим е, че имаме такъв Първосвещеник, Който седна отдясно на престола на величието в небесата, и е служител на светилището и на истинската скиния, която въздигна Господ, а не човек."
[ап. Павел до евреите 7:26-28, 8:1-2]

2020_02_25_002.JPG

2020_02_25_003.JPG

2020_02_25_004.JPG

2020_02_25_005.JPG

2020_02_25_006.JPG

2020_02_25_007.JPG

2020_02_25_008.JPG

2020_02_25_009.JPG

2020_02_25_010.JPG

2020_02_25_011.JPG

2020_02_25_012.JPG

2020_02_25_013.JPG

2020_02_25_014.JPG

2020_02_25_015.JPG

2020_02_25_016.JPG

Поклонническо пътуване до Ямбол - Александър Звезданов 25/02/2020 - 19:14

Поклонническо пътуване до Ямбол

2020_02_23_001.JPGВ Неделя Месопусна (23.02.2020) група поклонници, предвождани от Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Ромил, се отправи към храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол за да вземе молитвено участие в светата литургия и да поздрави архиерейския наместник на Ямболска духовна околия Негово Високопреподобие архимандрит Димитрий с 50-я му рожден ден.

С благословението на Негово Високоблагоговейнство митрополит Сливенски Иоаникий света литургия отслужи Негово Преосвещенство епископ Агатополски Иеротей в съслужение със свещеници от епархията.

"А кога дойде Син Човеческий в славата Си, и всички свети Ангели с Него, тогава ще седне на престола на славата Си, и ще се съберат пред Него всички народи; и ще отдели едни от други, както пастир отлъчва овци от кози; и ще постави овците от дясната Си страна, а козите - от лявата.

Тогава Царят ще каже на ония, които са от дясната Му страна; дойдете вие, благословените на Отца Ми, наследете царството, приготвено вам от създание мира; защото гладен бях, и Ми дадохте да ям; жаден бях, и Ме напоихте; странник бях, и Ме прибрахте; гол бях, и Ме облякохте; болен бях, и Ме посетихте; в тъмница бях, и Ме споходихте.

Тогава праведниците ще Му отговорят и кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, и нахранихме, или жаден, и напоихме? Кога Те видяхме странник, и прибрахме, или гол, и облякохме? Кога Те видяхме болен, или в тъмница, и Те споходихме?

А Царят ще им отговори и каже: истина ви казвам: доколкото сте сторили това на едного от тия Мои най-малки братя, Мене сте го сторили.

Тогава ще каже и на ония, които са от лява страна: идете от Мене, проклети, в огън вечний, приготвен за дявола и неговите ангели; защото гладен бях, и не Ми дадохте да ям; жаден бях, и не Ме напоихте; странник бях, и не Ме прибрахте; гол бях, и не Ме облякохте; болен и в тъмница, и не Ме споходихте.

Тогава и те ще Му отговорят и кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, или жаден, или странник, или гол, или болен, или в тъмница, и не Ти послужихме?

Тогава ще им отговори и каже: истина ви казвам: доколкото не сте сторили това на едного от тия най-малките, и Мене не сте го сторили.

И тия ще отидат във вечна мъка, а праведниците - в живот вечен."
[Мат. 25:31-46]

В края на светата литургия в храма пристигна Негово Високоблагоговейнство митрополит Сливенски Иоаникий, който изнесе проповед по случай празника и подари на юбиляра архимандрит Димитрий нагръден кръст. Подарък и цветя бяха връчени и от айтоските поклонници.

2020_02_23_002.JPG

СтартПредишен [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 следващи странициСледващКрай
Православни връзки
Препоръчваме
Енорийски вестник

Брой трети от четиринадесетата година

на в-к "Православни вести" излезе на 25 декември 2020 г. (Рождество Христово). Копие от вестника може да изтеглите от ТУК

broi144.png

Регистрация

 Брой на членовете 91 членове


Изпрати съобщение.
в момента онлайн:


няма посетители
Календар

Уебмастер
Напиши на Александър Звезданов  Обратна връзка
Добавикъм предпочитани  Предпочитани
Препоръчай на приятел  Препоръчай!
Мобилна версия   Мобилна версия
Посещения

 881743  общо

 6 посетители онлайн

^ Нагоре ^

© Църковно настоятелство при храм "Св вмчк Димитрий Солунски" - гр. Айтос, 2007 - 2022 г
GuppY - http://www.freeguppy.org/    Site powered by GuppY v4.5.18 © 2004-2005 - CeCILL Free License   GuppY - http://www.freeguppy.org/

Страницата е генерирана за 0.42 секунда